יהלומים בישראל
»

איך מודדים קרט

מהלך חיינו מחולק לתקופות רבות, כל תקופה והקסם שלה. תמימות הילדות, פריחת הנעורים, חוכמת הבגרות ועדנת הזקנה. כל אחת מתקופות החיים ניחנת בשלל חוויות האופייניות לה, המטביעות חותמן על הניסיון והזיכרון. טבעות אירוסין, מלבד היותן סמל למעמד המחייב שבמיסוד קשר האהבה, הן מזכרת תמידית לתקופה הנפלאה והייחודית - תקופת האירוסין.

כיום נפוץ נוהג ענידתן של טבעות אירוסין בכל רחבי העולם על תרבויותיו השונות. עבור אינספור כלות מיועדות ומתרגשות איכותה של הטבעת מעידה על טיבו של הקשר עם בן זוגה, מעבר כמובן להיותה של הטבעת סמל סטאטוס לגודל אמצעיו של בחיר ליבה. באופן דומה החתנים המיועדים שואפים להעניק את המיטב שבהם, כפי שהוא מגולם בטבעות, כיאה למעמד האירוסין.

משמעותו של היהלום בטבעת אירוסין

טבעות אירוסין הן לרוב טבעות יהלום. טבעי הוא שהיהלום, בהיותו הן החומר העמיד ביותר הידוע לאדם והן בעל ערך אסתטי, נבחר לעטר את הטבעת המסמלת את מיסודו של הקשר. זאת, בשילוב עם נדירותו המעניקה ליהלום את ערכו הרב ומהווה תכשיט המסמל את העת היפה ביותר באהבה.

כאשר כה רב הוא הערך הרגשי והסמלי הטמון ברכישת טבעות אירוסין, והמחיר כמובן בהתאם, חשוב וראוי לערוך בירורים אשר יבהירו כיצד נקבע מחירן. בהתאם לכך נתרכז ביהלום, שכן הוא המרכיב המשמעותי ביותר בטבעות אירוסין הן מבחינת עיצובן והן מבחינת מחירן.

קרט – אמצעי למדידת יהלום

קרט הוא הפרמטר המשפיע יותר מכל על מחירו של יהלום. אופן מדידתו של קרט הוא פשוט מכפי שניתן לחשוב שכן מדובר בסך הכול ביחידת משקל, בדיוק באותו האופן שקילוגרם או טון הן יחידות משקל. אלא שמובן שקרט הינו יחידת משקל קטנה יותר, או 0.2 גרם ליתר דיוק.

כלומר יהלום שמשקלו גרם אחד, יהיה בעל 5 קרט. למרבה הנוחות, נהוג לכמת את הקרט גם לפי נקודות. קרט אחד שקול למאה נקודות, כך שיהלום מאה נקודות הוא יהלום במשקל של 0.2 גרם – קרט אחד בדיוק. בהתאם לכך יהלום חמישים נקודות הוא יהלום במשל של 0.1 גרם וחצי קרט.

פרמטרים נוספים בקביעת מחיר היהלום הם טיב חיתוכו, מידת ניקיונו ובהתאמה צבעו של היהלום, כאשר הכלל הוא שככל שהיהלום קטן יותר כך פחות משמעותיים שאר הפרמטרים על מחירו לעומת מדד הקרט – אשר הינו משמעותי תמיד. חברת שפר יהלומים היא מהמובילות בתחום היהלומים בארץ, ונציגי החברה המקצועיים יוכלו לסייע רבות בכל הקשור לבחירת יהלום עבור טבעות אירוסין.