יהלומים בישראל
»
»

חיתוך היהלום

מכירים את הביטוי 'יהלום בלתי מלוטש'? ובכן, זהו ביטוי שבא לסמל מצב בו משהו יקר ערך נראה כלפי חוץ כזול ורגיל למדי. אלו בדיוק המאפיינים של היהלום, כפי שהוא נמצא בטבע: מעין תערובת לא ברורה של אבן, אדמה ומינרלים. רק הליטוש של היהלום - תהליך החיתוך שלו - הוא שהופך את האבן היקרה הזו למה שהיא בעיני כל אחד מאיתנו.

אם נצא אל הטבע ונמצא יהלום, ברור שנהיה עשירים כקורח. אנשים ברי מזל שאין כמותם בכל העולם. אבל, המזל הגדול כאן הוא לא בעצם מציאת היהלום (למרות שמדובר בהחלט בעניין נדיר למדי) - אלא בזיהויו כיהלום.

אם אינכם אנשי מקצוע מיומנים אשר מסוגלים לזהות יהלומים ממרחק, גם בצורתם הטבעית, הרי שככל הנראה פשוט לא תייחסו להם חשיבות. לכן, צריך להגיד תודה גדולה לחותכי היהלומים, המלטשים. אגב, אחת הסיבות שהיהלום נחשב יקר כל כך היא משום העבודה הקשה והמדויקת שיש לבצע בעת הליטוש שלו.

חיתוך היהלום - התהליך שיוצר את היהלום המוכר והאהוב

אכן, חיתוך היהלום הוא זה שאחראי על יצירת האבן הזו בצורה המוכרת לנו כל כך. יהלום לא מגיע באופן טבעי בצורת אבן יפהפייה ומעוצבת, אלא כאבן חסרת צורה כמעט. החיתוך וליטוש המדויק הם שהופכים אותו למה שהוא בעינינו.

עכשיו, ברור מדוע פעולת הליטוש חשובה כל כך: האבן מגיעה בנפח ובמשקל מסוים. הליטוש שלה חייב להיעשות בצורה מיוחדת, עדינה ומדויקת, בכדי להבטיח שהתוצר הסופי ישמור על ערכה של האבן כפי שהיא.

במילים אחרות: ליטוש מוגזם יכול להפחית ממשקלה ומנפחה של האבן בחצי; חוסר הקפדה יכול להותיר את האבן עם פגמים, סדקים ושריטות; רק ליטוש נכון ומקצועי יבטיח שהאבן הזו תהיה יפה בצורה בלתי רגילה.

במהלך הליטוש - שנעשה אגב, על ידי מלטשת מצופה באבקת יהלומים, משום שזהו החומר היחיד בטבע שמסוגל לחתוך יהלום - האבן מקבלת צורה מיוחדת, הופכת לנוצצת וזוהרת ומקבלת את חינה וזוהרה האמיתיים. הלב של האבן נחשף בדרך זו ומרשים את כולנו, בלי כל צל של ספק.

אילו צורות חיתוך קיימות היום?

היהלומים שלנו, תתפלאו, זוכים למחירים שלהם גם בזכות צורת הליטוש. מדוע? משום שישנן כיום כמה שיטות וצורת ליטוש, כאשר המדויקות והמורכבות ביותר הן אלו אשר יזכו את היהלום בתג המחיר הגבוה ביותר. אלו חלק מצורות הליטוש הנהוגות היום:

  • חיתוך מעוגל (בריליאנט) - כולל לא פחות מ-57 פאות, ונחשב ליוקרתי ביותר
  • חיתוך מתומן (רדיאנט) - שמונה פאות
  • חיתוך מרובע (פרינסס) - ארבע פיאות
  • חיתוך סוליטר - מאפיין את טבעות האירוסין הקלאסיות
  • חיתוך שושנה
  • חיתוך מדרגות

גם החיתוך של ארבע הפאות יהיה קשה מאוד, שלא לדבר על החיתוך המדהים שכולל 57 פאות. חיתוך כזה נעשה לרוב ביהלומים גדולים, אשר מדורגים גבוה גם מבחינת רמת הבהירות והצבע שלהם. יהלום אשר כולל את כל התכונות הללו יהיה ככל הנראה אחד היקרים ביותר בעולם, ללא ספק.

אם כך, לחיתוך היהלום יש חשיבות עצומה גם מבחינת המראה הסופי והעיצוב שלו, וגם מבחינת המחיר. מלטשים הם אנשים בעלי יד עדינה ויציבה, אשר בעברם שעות רבות של ליטוש וחיתוך מהמדויקים והקפדניים ביותר שיש בכל העולם. להיות מלטש יהלומים הוא להיות אומן של אחד המוצרים היקרים שקיימים כיום.