יהלומים בישראל
»
»

יהלום שחור

יהלום הוא מינרל קשה מאד העשוי פחמן ונוצר במעבה האדמה. מיליוני שנים ותנאים מאד מסוימים של לחץ וחום מאפשרים את היווצרות היהלום. חומר גלם זה ניתן לליטוש לצורות שונות המקשטות כל תכשיט. כיום קיימת התעוררות לתכשיטים בעלי יהלום שחור. אלה אפיינו בעבר את תכשיטי המין הגברי. כעת המצב משתנה.

ליטוש יהלום

ליטוש מקצועי של יהלום מניב תוצאות יפהפיות. המקובלת ביותר הינה הצורה העגולה, אך תכשיט המתהדר בליטוש בצורת טיפה, צורה אובאלית, מרובעת או מלבנית אינו נופל ביופיו מאותה צורה עגולה. הליטוש מאפשר אפקט מיוחד בו קרני האור חודרים אל היהלום מכל צדדיו ויוצאים ממנו רק אל השטח הנחשב עליון לאחר הליטוש. אפקט אופטי זה יוצר את הנצנוץ המוכר והיפה כל כך של היהלום.

יהלום שחור

מדובר ביהלום שמאד דומה ליהלום המוכר. גם הוא נחשב מינרל קשה ועשוי פחמן. יהלום שחור נחשב יהלום נדיר. ההבדל בין היהלום הרגיל ליהלום השחור הוא בצבע אך לא רק. צבעו אכן שחור אך יכול להופיע גם בצבע אפור כהה. הוא אינו נוצץ משום שאינו מחזיר אור.

הבדל נוסף בין היהלום השחור ליהלום הרגיל הוא העובדה כי החלק החיצוני של היהלום הרגיל מחורר ושרוט פחות מאשר יהלום שחור. החרירים הללו מלאים בתרכובת של גופרית אשר מקשה על תהליך החיתוך שלו.

מקורותיו של היהלום השחור

יש הטוענים כי מדובר על מקור שאינו מכדור הארץ כלל, אולי משום היותו כל כך נדיר. אלה הלכו אחר אמונתו של הגיאולוג סטפן האגרטי שהאמין כי היהלומים השחורים הם חלק מחומר שהגיע מהחלל החיצון ונפל לכדור הארץ.

יש מאמינים שמטאור פגע באזור בו נמצאו יהלומים אלה וגרם לשינוי באדמה שבעקבותיו נוצרו היהלומים השחורים. אחרים טוענים כי מדובר על אותו תהליך ייצור של הטבע (לחץ וחום במעבה האדמה). היהלום השחור ידוע גם בשמו קרבונאדו. הוא נמצא במרכז אפריקה ובברזיל ונחשב צעיר יחסית ליהלום הרגיל.

יהלומים שחורים בתעשיית התכשיטים

היהלום השחור הגדול נדיר ולכן כמעט ואין עושים בו שימוש בתעשיית היהלומים. הפתרון שמצאו בעלי המקצוע בענף הוא הפיכת יהלום לבן בעל איכות גרועה ליהלום שחור. תעשיית התכשיטים מעבירה את היהלום שינוי במבנה האטומי שלו. מאיץ חלקיקים המיועד לכך גורם ליהלום הלבן להפוך שחור.

עלות היהלום השחור נמוכה יותר מעלות היהלום הרגיל מכיוון שאין להם את הניצוץ הקיים והקורץ לעין של היהלום הרגיל. אולם יופיים מרשים עבור מי שמוצאים אותו הדור ומיוחד דווקא בשל צבעו. בעבר קישט תכשיט יהלום שחור את המגזר הגברי יותר מאשר הנשי למרות שנשים האוהבות את מראה היהלום השחור אינן מוותרות עליו בעד שום נוצץ לבן אחר. לאחרונה היהלום השחור הפך ללהיט בקרב זוגות צעירים העומדים להתחתן ומחפשים אחר טבעות אירוסין ונישואין מקוריות. תעשיית התכשיטים הבינה תובנה זו והחלה לייצר טבעות עם יהלום שחור לזוגות המעוניינים ל"פרוץ" את מוסכמות.

מחירו של יהלום שחור נקבע, ממש כמו אצל יהלום רגיל, על פי המשקל וצבע: ככל שהצבע השחור אחיד יותר יהיה היהלום יקר יותר, ככל שהוא נוטה להיות אפור יותר, עלותו יורדת. לפרטים נוספים ולמציאת היהלום המיוחד עבורך או עבור זוגתך, צור קשר עם חברת שפר יהלומים.