יהלומים בישראל
»

מדדים לבחירת יהלום

חשבת לקנות יהלום אבל ברצונך לדעת כיצד לבחור יהלום שיתאים בדיוק לצרכים שלך? הגעת למקום הנכון. בחירת יהלום הינה תהליך הדורש מעט ידע, וכאן ננסה קודם כל לפרט מהם המדדים לפיהם נבחנים יהלומים.

רכישת יהלום עם תעודה

לא כל אחד יכול באמת להעריך יהלום, ולצורך ביצוע הערכה ודירוג מדוייקים נדרש מכשור מיוחד הנמצא רק במעבדות מסויימות מאד. מסיבה זו רוב רוכשי היהלומים מעדיפים לרכוש יהלום שכבר עבר תהליך של הערכה ודירוג, וקיבל תעודה המעידה אודות המדדים השונים. עם זאת, חשוב להבין מה כתוב בתעודה, כי עצם קיומה של התעודה אינו אומר כי מדובר ביהלום איכותי!

חמשת המדדים לבחירת יהלום

בתעודה המלווה את היהלום מופיעים מידות ומדדים שונים, אך בחינת יהלום נעשית בדרך כלל לפי חמישה מדדים עיקריים:

  • חיתוך היהלום (Cut) - סביר להניח כי זהו המדד החשוב ביותר להערכת איכות היהלום, והוא מתייחס לאיכות הליטוש של היהלום. הזוהר אותו מפיץ יהלום תלוי מאד בצורת ואיכות החיתוך שלו.
  • בהירות היהלום (Clarity) - כמעט ולא ניתן למצוא יהלום מושלם, אך ככל שהפגמים הפנימיים בתוך היהלום (הידועים בשם inclusions) יהיו מעטים יותר, כך תעלה רמת הבהירות שלו.
  • צבע היהלום (Color) - יהלומים ללא צבע הם בדרך כלל היקרים ביותר מאחר והם יוצרים את שבירת האור המיטבית, מה שגורם ליהלום לנצנץ.
  • משקל היהלום (Carat) - קרט היא היחידה בה מודדים את משקלו של יהלום. מאחר ויהלומים גדולים הם נדירים מאד, אז ככל שעולה גודלו של היהלום, כך עולה מחירו בצורה ניכרת.
  • דירוג היהלום (Certificate) - בעולם קיימים גופים שונים המדרגים את היהלומים ונותנים להם תעודה (המוכרת לעיתים בשם grading report) המציינת את איכותם.

ניתן לראות כי חמשת המאפיינים מתחילים בשפה האנגלית באות C, ולכן הם מוכרים לעיתים קרובות בשם חמשת ה-C's.

 
בהירות היהלום

בהירות היהלום

 
 
דירוג היהלום

דירוג היהלום

 
 
האם היהלום אמיתי או מזויף

האם היהלום אמיתי או מזויף

 
 
חיתוך היהלום

חיתוך היהלום

 
 
משקל היהלום

משקל היהלום

 
 
צבע היהלום

צבע היהלום