יהלומים בישראל
»
»

משקל היהלום

קראט. זוהי מילה שלרוב מעלה בראשנו קישור לתכשיטי זהב, אך למעשה כאשר מדובר ביהלומים, הקראט מתייחס דווקא למשקל היהלום. שלא תטעו: גם כאן, למידת הקראט יש השפעה גדולה על המחיר של היהלום. ככל שהקראט גבוה יותר, כך המחיר והגודל שלו יהיו גבוהים בהתאם - אך לאו דווקא ביחס ישיר. מייד תקבלו הסבר מלא על כך.

מאיפה מגיעה המילה קראט?

קראט זו מילה אשר מקורה ביוון, באחת השפות היווניות הקדומות. בעבר, היא שימשה למדידת משקל, כאשר קראט 1 היה שווה למשקלו של גרעין חרוב יבש. ומכאן למעשה שמו: בשפה היוונית הקדומה הזו, חרוב משמעו קראט.

אם כן, מה שבעבר שימש ככל הנראה לאמת מידה עבור מדידת סחורות, הפך עם השנים לסמל של יוקרה וזוהר. היום, הקראט משמש למדידת משקל היהלום ולמידת הזהב הטהור בתכשיט מסוים. בעולם היהלומים, יש לו חשיבות עצומה.

כיצד משפיע משקל היהלום על המחיר שלו?

הקשר בין גודל ומשקל היהלום למחירו ברור לחלוטין. בכך אין ספק. הרי ככל שהיהלום גדול יותר, כך הוא גם שוקל יותר ושווה יותר. כמו כל סחורה אחרת ברחבי העולם, הכמות משפיעה באופן ישיר על המחיר והשווי של העסקה.

אבל, דווקא כאן החוקים מעט אחרים. לא הכל נקבע באופן שרירותי או אוטומטי, אלא לאחר בדיקה והשוואה קפדנית. מדוע? משום שמשקל היהלום אינו משפיע באופן ישיר על הגודל שלו ועל המחיר. בהמשך תבינו מדוע.

כיצד נמדד משקל היהלום בקראט?

ככלל, קראט אחד הוא 0.2 גרם. מאחר ומדובר במשקל זעיר כל כך, הרי שעם השנים הוחלט להשתמש גם בשיטת הנקודות, כדי למדוד משקלים קטנים יותר של קראט. כלומר - אם ישנו יהלום שמשקלו פחות מקראט אחד, הוא מחולק לנקודות כדי לאפשר למודד להבין בדיוק כמה הוא שוקל מבלי לבצע חישובים מסובכים.

כך, רבע קראט הוא 25 נקודות וחצי קראט הוא 50 נקודות. לכן, יהלום במשקל חצי קראט ייקרא למעשה יהלום במשקל 50 נקודות. אין לכך משמעות נוספת, מעבר לרצון להקל על העוסקים במלאכה כאשר הם צריכים לקבוע את משקלו של יהלום במידת משקל זעירה.

מדוע משקל היהלום אינו משפיע ישירות על הגודל והמחיר?

נתחיל כאן במחיר: כידוע, הטבע אינו מלא ביהלומי ענק - אחרת מחירם היה נמוך בהרבה. עצם הנדירות ש האבן הזו והקושי בכרייתה, הם שהופכים את היהלום (בין היתר) ליקר כל כך. אבל כיצד עניין זה קשור למחיר?

ובכן, מסתבר שיהלום במשקל של קראט אחד, יכול לעלות פי ארבעה ממחירו של יהלום אשר שוקל מחצית ממנו. הסיבה לכך טמונה בנדירות של יהלומים גדולים: מאחר ואין הרבה כאלו, כל הבדל במשקל יתומחר בסכום גבוה מאוד, הרבה יותר מההפרש במשקל.

לגבי הגודל של היהלום: המוח האנושי מניח כי חפץ מוחשי כלשהו אשר שוקל פי שניים מחפץ אחר אשר עשוי מאותו חומר, גם יהיה גדול ממנו פי שניים. אבל, מה שמשפיע בעיקר על גודל היהלום הוא החיתוך וצורת הליטוש שלו. לכן, יהלום במשקל של קראט אחד לא יהיה בוודאות גדול פי שניים מיהלום של 50 נקודות.

ומה אתם צריכים לזכור? שבחיפושכם אחר יהלום מתאים לתכשיט שלכם, אין שום צורך להגזים: יהלום בגודל של עד 50 נקודות יהיה גדול מספיק לטבעת אירוסין. יהלום במשקל של 1 קראט יהיה כבר גדול בצורה חריגה.