יהלומים בישראל
»
»

צבע היהלום

הידעת? יהלום יכול להיות לבן (שקוף), צהוב, אפרפר ואף ירקרק או ורדרד. למעשה, אנשים רבים כלל אינם יודעים זאת, אבל צבע היהלום הוא לא אחיד ועשוי להשתנות בהתאם לגורמים רבים מאוד. היהלום המושלם והסטנדרטי מבחינתנו הוא היהלום הלבן, אך זהו בהחלט לא הסוג היחידי שקיים בטבע.

השאלה היא, האם לצבע היהלום יש השפעה כלשהי. התשובה הברורה: בהחלט כן. גם היום, היהלום הלבן הוא המבוקש ביותר וכפי שמלמדים כל ילד קטן, כאשר הביקוש עולה גם המחיר עולה. לכן, היהלומים הלבנים הם היקרים ביותר כיום, ואילו יתר הסוגים נחשבים לזולים יותר, לעיתים בצורה משמעותית.

המגמה משתנה אט אט

למרות זאת, לא מעט אנשים מעולם היהלומים מדווחים על עלייה בביקוש ליהלומים 'צבעוניים', בעיקר אלו בגוונים צהבהבים או ורודים. הרבה מאוד אוהבי תכשיטים מאמינים כי דווקא היהלום הצבעוני נחשב ליפה יותר - לפחות בעיניהם - ולכן הם מעדיפים לרכוש דווקא אותו ולא את היהלום הקלאסי.

גם היום, ההבדל בביקושים הוא עצום וברור כי היהלום הלבן - שהוא למעשה היהלום השקוף, חסר הצבע והצלול ביותר - עדיין זוכה בבכורה, אך בשנים האחרונות הביקוש ליהלומים אחרים גדול יותר. ומה זה אומר? שיש כמובן גם אופנה חדשה בתחום.

אכן, ניתן לראות היום יותר ויותר תכשיטים אשר כוללים יהלום שאינו שקוף. זהו אתגר עבור המעצבים, אשר צריכים להתאים כעת את מראה התכשיט לצבע היהלום המיוחד. אבל, כאשר השילוב הזה נעשה כמו שצריך, הרי שתכשיט היהלום הצבעוני יהיה לא יפה מאחיו הצלול. הרי יהלום הוא יהלום, והוא יפה בכל מצב.

הדירוג של צבע היהלום

כמו בכל עניין כמעט הקשור לעולם היהלומים, גם הצבע של היהלום - או מידת חוסר הצבע שלו, אם נדייק - נקבע על ידי דירוג מסודר. הדירוג הזה מאפשר ליהלומנים לקבוע בקלות את מחיר היהלום ואת ערכו, על פי סימנים מוסכמים, בינלאומיים.

את צבע היהלום מדרגים היהלומנים באותיות אנגליות, מהאות D ועד Z, כאשר D מסמלת את היהלום הצלול והשקוף ביותר, ואילו Z את היהלום העכור ביותר. מן הסתם, יהלומים בדרגה D יהיו גם היקרים והנדירים ביותר.

יוצא מן הכלל - במלוא מובן המילה

יחד עם כל מה שהסברנו עד עתה, ישנם סוגים נוספים של יהלומים אשר נבדלים מחבריהם על ידי הצבע. אלו יהלומים אשר נכרים מבטן האדמה כאשר צבעם הטבעי שונה ומיוחד. נסביר: לרוב, הצבע הטבעי של היהלום נוטה לשקוף. לעיתים היהלום כולל גוון מסוים (צהוב, ירקרק או ורוד כפי שציינו קודם), בשל המקום ממנו הוא הוצא.

אבל, ישנם סוגים נוספים של יהלומים, אשר צבעם הטבעי והמקורי אינו שקוף, אלא כחול, ירוק, אדום ואפילו שחור. אלו יהלומים שנחשבים לנדירים ביותר וקשה מאוד למצוא אותם. בהתאם, היהלומים הללו נחשבים יקירם עוד יותר מהיהלום הסטנדרטי.

היהלומים הצבעוניים באמת נקראים גם FANCY COLOR DIAMONDS, ומדידת הצבעוניות שלהם נעשית בצורה אחרת לגמרי. גם כאן ישנן דרגות, אך הן לא מבוטאות על ידי אותיות אנגליות אלא על פי הגדרה אנגלית קבועה.

צבע היהלום היה מאז ומתמיד נושא מרתק ומושך בקרב יהלומנים ובני אדם בכלל. יש משהו מרהיב בצבע של היהלום, בין אם הוא שקוף, ורוד או שחור. כיום, ישנם לא מעט תכשיטים משובצים ביהלומים צבעוניים ויופיים עוצר נשימה, ללא ספק.